ADANA’YA GÜÇ VERENLER - I

KARANLIĞI AYDINLATAN IŞIKLAR
Barok sanatının kurucusu sayılan Caravaggio eserlerinin neredeyse hepsinde karanlığı delip geçen bir ışık kütlesi kullandı. Teknik olarak karanlığı aydınlatan ışığı kullanması, Avrupa ortaçağının karanlık yapısına bir tepkiydi. Tekniğindeki sağlamlık, felsefesindeki tutarlılıkla da birleşince yaptığı işler sanatta yeni bir akımın, Barok’un doğmasına neden oldu ve onun ışığı kullanma tekniği “Caravaggio Işığı” ismi ile sanat literatürüne girtdi. Kimi ise buna “Barok Işığı” ismini verdi.
Bizim de bu projemizdeki fotoğraflarda “Karanlığı Aydınlatan Işıklar” kavramını seçmemiz asla bir tesadüf değildir. 
Mesleğinin gerektirdiğinden daha fazlasını yapıp, Adana’yı gönüllü olarak daha yükseklere taşıyan o kadar çok Adanalı var ki... Hepsi aynı Caravaggio’nun Işığı gibi farklı alanlardaki karanlıkları kendi ışıklarıyla aydınlatmışlar. Ve çoğu şuan bu yaptıklarının unutulmasına aldırmadan  köşelerinde yaşamaya devam ediyorlar.
Ama biz yapılanların en azından hatırlanması adına yola çıkıp, onlar hala yaşarken unutulmayacaklarının işaretini vermek istedik. Bu proje tam bir yıllık uzun bir çalışmanın ürünü olarak, bu anafikri işlemek üzere planlandı.
Projeye katılan fotoğrafçı sayısının 25 olması nedeniyle , çok sayıda kahramanımız olmasına rağmen, ilk etapta sadece 25 kitap hazırlayabildik. Bu yüzden de projeye “Adana’ya Güç Verenler-I” ismini vererek, devamının da geleceğinin işaretini vermek istedik.
Adana’ya güç veren herkesin önünde saygıyla eğiliriz...

  • Detay S. Haluk UYGUR Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu Kurucusu Detay
  • Detay Osman YANIK Güney Rotary Kulübü 2013-2014 Dönem Başkanı Detay
  • Detay Emre TOĞRUL Seyhan Rotary Kulübü 2013-2014 Dönem Başkanı Detay

Bu proje Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, Güney Rotary Kulübü ve Seyhan Rotary Kulübü tarafindan hayata geçirilmiştir.

ADANA’YA GÜÇ VERENLER - II

  • Detay Erhan YELEKÇİ Proje Koordinatörü Detay
  • Detay Süleyman ONATÇA Onatça Grup Detay
  • Detay A.Murat YILDIRIM Seyhan Rotary Kulübü 2014-2015 Dönem Başkanı Detay

Bu proje Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, Seyhan Rotary Kulübü ve Onatça Grup tarafindan hayata geçirilmiştir.